آغاز همکاری‌های بانکی ایران و اوراسیا

بورسنا: این خط اعتباری قرار است از طریق ازبر بانک روسیه و بانک ملی ایران جهت تأمین مالی واردات کالاهای اساسی و مورد نیاز کشورمان انجام شود.

خط اعتباری به ارزش ۶.۵ میلیارد روبل برای واردات کالاهای اساسی از روسیه برای ایران ایجاد شد.

به گزارش بورسنا به نقل از مهر،  براساس اعلام بانک مرکزی، پیرو سفر «محمدرضا فرزین» رئیس کل بانک مرکزی به روسیه برای افزایش همکاری‌های پولی و بانکی با این کشور و همچنین تقویت مناسبات در چارچوب توافقنامه تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا است و در این سفر جلسه‌ای میان مدیران بانکی ازبر بانک روسیه و بانک ملی ایران برگزار شد.

در این جلسه که رئیس‌کل بانک مرکزی نیز حضور داشت مدیران بانکی ازبر بانک روسیه و بانک ملی ایران، گشایش خط اعتباری ۶.۵ میلیارد روبلی میان ایران و روسیه را مورد تاکید قرار دادند.

این خط اعتباری قرار است از طریق ازبر بانک روسیه و بانک ملی ایران جهت تأمین مالی واردات کالاهای اساسی و مورد نیاز کشورمان انجام شود.

خط اعتباری ۶.۵ میلیارد روبلی، پیرو توافقات و قراردادهای منعقد شده کارگزاری میان دو بانک به صورت حداقلی و به عنوان شروع عملیات بانکی است.

این گشایش اعتباری اولین گام مهم در راستای توسعه همکاری ایران و روسیه بعد از امضای توافق‌نامه تجارت آزاد با اوراسیاست.

توسعه روابط پولی و بانکی بین ایران و روسیه به تاکید رؤسای جمهور دو کشور انجام شد که ضرورتی اجتناب ناپذیر و مقدمه و زیرساخت توسعه تجارت فی‌مابین است.

همچنین در این جلسه فرزین با تاکید بر سرمایه‌گذاری مشترک در پروژه‌های ایران و روسیه، گسترش ظرفیت‌های اقتصادی طرفین را خواستار شد.

«ابوالفضل نجارزاده» مدیر عامل بانک ملی نیز با توجه به ظرفیت شرکت‌های زیر مجموعه این بانک در حوزه‌های دارویی، غذایی و پتروشیمی آمادگی بانک ملی برای توسعه همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری مشترک با روسیه را اعلام کرد.

باوجود تجارت ۲۰۰ میلیارد دلاری ایران و ظرفیت‌های بالای اقتصاد کشورمان، گسترش روابط بانکی بین‌المللی در جهت توسعه این بخش اقدام بسیار مهمی به شمار می‌رود.

کد خبر 5977867

Next Post

رئیس سازمان برنامه:دولت به دنبال کاهش تعداد یارانه‌بگیران نیست

چ دسامبر 27 , 2023
بورسنا: رییس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: دولت اراده‌ای برای کاهش تعداد یارانه‌بگیران ندارد، اما ممکن است افرادی که قبلاً یارانه می‌گرفتند با اطلاعات جدید مشمول نباشند.

خبرهای دلخواه شما