از توسعه‌دهندگان فناوری‌های برداشت انرژی در کشور حمایت می شود

بورسنا: صندوق حمایت از پژوهشگران و ستاد توسعه فناوری نانو و میکرو، فراخوانی حمایتی در حوزه برداشت انرژی منتشر کردند.

به گزارش بورسنا، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، گسترش رویکرد اینترنت اشیا (IOT) باتوجه به توسعه شتاب‌دار فناوری‌های زیرساختی مورد استفاده در این رویکرد، ضرورت توسعه باتری‌ها کوچک با توان بالا را بسیار پررنگ کرده است. نوآوری‌هایی که در توسعه فناوری ابزار‌ها و قطعات خودتوان انجام شده است، نشان از ظهور نسل جدیدی از گسترش رویکرد IoT است. ازاین‌رو، توسعه فناوری‌های خودتوان برای به‌کارگیری از ابزار‌ها و قطعات پایش در اولویت قرار گرفته است.

«ستاد توسعه فناوری نانو و میکرو» و «صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور» (INSF) در جهت شتاب‌دهی به رشد و توسعه این حوزه در ابعاد مختلف در فراخوانی از فعالیت‌های علمی، پژوهشی و توسعه‌ای در این راستا حمایت می‌کنند.

بر اساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته محور‌ها و اولویت‌های پژوهشی این فراخوان شامل فناوری‌های موردنظر در برداشت انرژی (Energy Harvesting) در حوزه‌های «فناوری برداشت انرژی مکانیکی به دو روش تریبوالکتریک و پیزوالکتریک»، «فناوری برداشت انرژی حرارتی به روش پیروالکتریک و ترموالکتریک»، «فناوری برداشت انرژی القا مغناطیسی و الکترومغناطیسی» و «فناوری برداشت انرژی فرکانس‌های رادیویی» می‌شود.

از این فراخوان خروجی‌هایی همچون توسعه فناوری و محصول، انتشار مقالات در مجلات معتبر بین‌المللی، ثبت اختراع، تولید دانش فنی و … مدنظر خواهد بود. بنابراین، گزارش طرح‌های مورد حمایت این فراخوان در قالب‌های طرح پژوهشی و رساله دکتری است که مدت‌زمان رساله دکتری دو سال و طرح‌های پژوهشی حداکثر در طول مدت سه سال مورد حمایت قرار خواهد گرفت.

در این فراخوان از طرح‌های پژوهشی مصوب تا سقف ۲،۵۰۰ میلیون ریال و از رساله‌های دکتری تا ۱،۳۰۰ میلیون ریال حمایت خواهد شد. رقم حمایتی شامل خرید تجهیزات نخواهد بود.

فرصت ارسال طرح‌های پژوهشی از ۱۷ تیر تا ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ و رساله‌های دکترا از ۱۷ تیر تا پایان سال ۱۴۰۲ است.

در این فراخوان تاکید شده است طرح‌های پژوهشی دارای پشتیبان صنعتی و شرکت‌های دانش‌بنیان از اولویت برخوردار خواهند بود. همچنین طرح‌های مصوب مستلزم ارائه گزارش‌های پیشرفت بر اساس زمان‌بندی در طول اجرای طرح و تأیید توسط ناظر است. طرح‌های منتخب این فراخوان که با موفقیت به اجرا برسند در ادامه در اولویت حمایت‌های آتی ستاد توسعه فناوری‌های نانو و میکرو جهت توسعه محصول و کسب‌وکار خواهند بود.

Next Post

به بهانه سالروز تولد خوارزمی دانشمند ایرانی؛ مُسکن‌های موقتی و حال ناخوش «علوم پایه»/آمارهایی از افت یادگیری ریاضیات در کشور

پ جولای 13 , 2023
بورسنا: هر چند که در تقویم‌ها روز ۲۲ تیر ماه بزرگداشت خوارزمی دانشمند و ریاضیدان ایرانی نامگذاری شده است و گرچه جهانیان به‌ویژه ما به این دانشمند به دلیل ارائه خدمات ارزشمند علمی در حوزه ریاضیات مدیون هستیم، ولی گزارش‌ها حکایت از روند کاهشی یادگیری این علم در بخش دانش‌آموزی و اعتبارات هزینه‌ای برای توسعه این علم دارد و در جایی قرار داریم که مُسکن‌های موقتی دیگر حال این علم را بهبود نخواهد داد.

خبرهای دلخواه شما