Tuesday 11 May 2021
هترین خرید هاست سی پنل ارزان پرسرعت پربازدید, وردپرس, فروشگاهی, دانلود از وبتوک قالب کده یک تیم بی ادعا و با اراده،

قالب کده یک تیم بی ادعا و با اراده

کد خبر : 1428
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۳
159 بازدید

تشنگی خوزستان بین دو سد بزرگ!/قصه تلخ بی‌آبی؛دلِ«کارون»برای “دهدز” آب نشد!

بورسنا:مردم شهر و روستاهای «دهدز» در استان خوزستان باوجود نزدیکی به دریاچه و مخازن سدهای کارون سه و چهار از نبود آب پایدار رنج می‌برند؛ موضوعی که نیازمند پیگیری متولیان است. به گزارش بورسنا به نقل از خبرگزاری مهر؛ کوثر کریمی: از ایذه که عبور می‌کنیم، ۴۰ کیلومتر راه تا دهدز فاصله است ولی همان‌جا که جاده تنگ و باریک به هشت متر برسد، متوجه می‌شویم که پا به جاده […]


بورسنا:مردم شهر و روستاهای «دهدز» در استان خوزستان باوجود نزدیکی به دریاچه و مخازن سدهای کارون سه و چهار از نبود آب پایدار رنج می‌برند؛ موضوعی که نیازمند پیگیری متولیان است.

به گزارش بورسنا به نقل از خبرگزاری مهر؛ کوثر کریمی: از ایذه که عبور می‌کنیم، ۴۰ کیلومتر راه تا دهدز فاصله است ولی همان‌جا که جاده تنگ و باریک به هشت متر برسد، متوجه می‌شویم که پا به جاده مرگ (ایذه – دهدز) گذاشته‌ایم.
گردنه‌های تیز و جاده باریک نشان‌دهنده در پیش داشتن راهی سخت بود؛ دلمان به حال مردمانی می‌سوزد که همیشه باید جان خود را کف دست بگیرند و در میان هزاران کامیون عبوری، از این مسیر تردد روزانه داشته باشند.
قصه تلخ بی‌آبی
ماجرا ازآنجا شروع می‌شود که در مجاورت منابع عظیم آب، کم‌آبی بیداد می‌کند؛ از سویی خوب که گوش می‌سپاری، صدای پای آب را می‌شنوی که در همین نزدیکی‌ها جولان می‌دهد اما در هم‌جواری آن، صدای ناله و شکایت مردمانی به گوش می‌رسد که ساعت‌ها یا شاید روزها با کمبود یا قطع آب دست‌وپنجه نرم می‌کنند.
داستان، داستان زندگی اهالی «دهدز» و روستاهای آن است که بااینکه جزو شهرهای پرآب کشور هستند و از دو طرف در مجاورت دو سد بزرگ کارون سه و چهار قرار دارند اما از کم‌آبی و افت فشار آب رنج می‌کشند.
در مقابله با این مشکل چشم امید اهالی به دست یاری مسئولان دوخته‌شده است تا وعده وعیدهایی را که در این چندماهه اخیر داده‌اند، راهی برای حل این معضل پیدا کنند؛ بی‌شک مسئولان با اندکی مدیریت و راهکار اصولی به‌راحتی می‌توانند از منابع عظیم آبی مجاور، آب را به جان تشنه این منطقه برسانند.
روستاهای مختلف ازجمله قلعه سرد، موزرم و یا سر رگ خواجه همه در حالی از کمبود آب رنج می‌برند که از هر دو طرف با سد کارون سه و چهار تنها ۲۰ کیلومتر و شاید هم کمتر فاصله‌دارند؛ آب‌های ذخیره‌شده در این دو سد تقریباً در وجب‌به‌وجب دهدز قابل‌مشاهده است ولی مردم روستایی و یا شهر دهدز از بی‌آبی رنج بسیاری می‌برند.
قصه اما به همین‌جا ختم نمی‌شود؛ به تعبیر اهالی شاید در هر یک متر جاده ترانزیتی که به «جاده مرگ» معروف شده است، یک فرد فوت‌شده باشد و رفع مشکل نبود راه مناسب یکی از درخواست‌های اساسی آن‌ها از مسئولان است.
مشکل آنتن دهی موبایل و حتی تلفن ثابت در بیش از ۳۰ روستا نیز درد دیگری است که باید به قید فوریت به آن‌ها رسیدگی شودمشکل آنتن دهی موبایل و حتی تلفن ثابت در بیش از ۳۰ روستا نیز درد دیگری است که باید به قید فوریت به آن‌ها رسیدگی شود؛ همه اهالی نگران شبکه شاد و آموزش مجازی دانش آموزان خود هستند چراکه خیلی از آن‌ها بدون داشتن شبکه اینترنت امکان دریافت آموزش‌های صحیح را از سوی معلم خود ندارند.
مردی ۵۰ ساله ساکن روستای «کل بلند» به نزدیک‌تر بودن سد کارون چهار اشاره می‌کند و می‌گوید: دورتادور دهدز آب است ولی آب‌رسانی نه‌تنها به بخش موزرم بلکه برای کل دهدز آن‌طور که بایدوشاید انجام نشد؛ آب هست ولی پایدار نیست و گاهی حتی تا هفت روز آب قطع و ذخیره تانکرهای خانگی هم تمام می‌شود و برای حل مشکل بارها به اداره آبفا در اهواز مراجعه کردیم.
پیرمرد ۷۹ ساله ساکن روستای «کل خواجه» با نشان دادن مخزن آب خانگی خود، یادآور می‌شود: درحالی‌که وسط دو سد قرارگرفته‌ایم اما تابستان‌ها اصلاً آب نداریم و از مسئولان انتظار رسیدگی ویژه را در این زمینه داریم.
یکی از مادران نیز می‌گوید: «روستای کهنه موزرم» بیش از ۹۰۰ خانوار دارد و مردم از مشکلات بسیاری از جمله کم‌آبی رنج می‌برند و در این اوضاع کرونایی، تحمل بی‌آبی برای مادران خیلی سخت است.
روستاهای دهدز در لیست تنش آبی
بورسنا: معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار می‌کند: در چند ماه اخیر بازدیدهای متعددی از دهدز شد و مدیران حوزه عمرانی استانداری به خصوص مدیرکل امور روستایی به صورت مستمر در منطقه حضور پیدا کردند؛ مردم این منطقه در روستاهای مختلف در مجاورت دریاچه سد کارون سه زندگی می‌کنند و وجود مشکل آب شرب برای آنها قابل قبول نیست.

منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]

برچسب ها :

ناموجود

موسسه آموزش عالی قناوران حکیم


توضیحات توضیحات توضیحات

توضیحات