Wednesday 5 May 2021
هترین خرید هاست سی پنل ارزان پرسرعت پربازدید, وردپرس, فروشگاهی, دانلود از وبتوک قالب کده یک تیم بی ادعا و با اراده،

قالب کده یک تیم بی ادعا و با اراده

کد خبر : 2564
تاریخ انتشار : یکشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۷
113 بازدید

ضرورت ثبت اطلاعات در سامانه صیاد؛ علی رضایی: باید هرچه سریع تر زیرساخت های قانون جدید چک فراهم شود

بورسنا: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اجرای کامل قانون جدید چک، اشتباه و ایرادات صدور چک را کاهش و به صفر می‌رساند. اگر قانون جدید چک به صورت کامل اجرا شود از میزان پرونده‌های قوه قضائیه هم کاسته خواهد شد.؛

به گزارش بورسنا به نقل ازخبرگزاری دانشجو، طبق اطلاعیه بانک مرکزی از ۲۲ آذر ۹۹، ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد الزامی است. با اجرای این بند از قانون جدید صدور چک، در زمان صدور چک، صادرکننده باید اطلاعات مندرج در چک از جمله، مبلغ، تاریخ سررسید و اطلاعات هویتی گیرنده چک را در سامانه صیاد ثبت نماید. با این کار، بسیاری از مشکلات فعلی و تخلفات صدور چک به حداقل رسیده و امنیت و اعتبار چک به صورت قابل ملاحظه‌ای، افزایش خواهد یافت.

 

تا پیش از این به دلیل عدم ثبت اطلاعات چک در سامانه‌ای متمرکز، در صورت مفقود یا به سرقت رفتن لاشه چک، گیرنده چک هیچ مدرکی دال بر طلب خود از صادرکننده نداشت و به همین دلیل در دادگاه نمی‌توانست ادعای خود را به اثبات برساند، درنتیجه دچار خسارات فراوانی می‌شد. به همین دلیل در قانون جدید صدور چک، بندی اضافه گردید تا اعتبار لاشه چک به حداقل رسیده و استناد به چک به وسیله استعلام از سامانه صیاد صورت گیرد. اجرای این قانون از ۲۲ آذر الزامی است و صدور چک بدون ثبت در صیاد، هیچ اعتباری ندارد.

 

یکی از مهمترین پیش نیازهای قانون جدید چک ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد است

در همین رابطه، علی رضایی؛ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس  در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو درباره عدم اجرای قانون جدید چک، گفت: یکی از مهمترین پیش نیازهای قانون جدید چک ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد است. بانک مرکزی متاسفانه در این زمینه اقدام خاصی نکرده و درحال حاضر هم قانون چک به صورت کامل اجرا نمی شود.

 

وی ادامه داد: اگر قانون جدید چک اجرایی شود بار روانی کمتری به مردم و فعالین اقتصادی، هنگام پذیرش چک وارد خواهد شد. به عبارتی اطمینان بیشتری ایجاد می کند. صادرکننده چک هم باتوجه به اینکه، اطلاعات و سوابقش به صورت آنلاین در سامانه ثبت و قابل استعلام می شود، هنگام صدور دقت بیشتری می کند تا بد حساب نشود. در صورت بدحسابی، توسط سیستم امکان صدور چک از آن گرفته می‌شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه هرچه سریع تر زیرساخت های قانون جدید چک باید فراهم شود، گفت: اجرای کامل قانون جدید چک، اشتباه و ایرادات صدور چک را کاهش و به صفر می‌رساند. امیدواریم هرچه سریع تر زیرساخت‌های قانون آماده شود، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و حتی کمیسیون اقتصادی مجلس در این زمینه مسئول هسستند و باید کار را به سر انجام رسانند.

وی در پایان تصریح کرد: درصورتی که قانون جدید چک به صورت کامل اجرا شود از میزان پرونده‌های قوه قضائیه هم کاسته خواهد شد. در حال حاضر بر اساس آمارها با وجود این که قانون به صورت ناقص اجرا می‌شود، میزان چک های برگشتی کاهش داشته است.

منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]

برچسب ها :

ناموجود

موسسه آموزش عالی قناوران حکیم


توضیحات توضیحات توضیحات

توضیحات