Sunday 11 April 2021
هترین خرید هاست سی پنل ارزان پرسرعت پربازدید, وردپرس, فروشگاهی, دانلود از وبتوک قالب کده یک تیم بی ادعا و با اراده،

قالب کده یک تیم بی ادعا و با اراده

کد خبر : 3244
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۱
317 بازدید

بلاتکلیفی سهامداران بانک دی درروند تخریب ارزش سهم؛

ابهام در اعتبار وکالتنامه های سهامداران بانک دی

بورسنا: بانک دی از جمله بانکهایی است که با مجوز بانک مرکزی و با سهامداری خانواده شهدا و ایثارگران و جانبازان شروع به فعالیت کرد و در طول سالهای فعالیت مدارم با حواشی بسیاری از تحقیق و تفحص بر بانک تا تجمع سهامداران و دستگیری برخی از مدیران بانک روبرو بوده است و اکنون سهامداران اصلی این بانک(خانواده شهدا و ایثارگران) خواهان رسیدگی کامل بانک به مطالبات ایشان و برخورد قوه قضاییه با متخلفان بانک دی هستند.؛

به گزارش بورسنا به نقل از  تیتربرتر؛ بانک دی براساس قانون اجازه تأسیس بانک های غیردولتی مصوب بیست و یکم فروردین ماه سال ۱۳۷۹، مستند به ماده ۹۸ قانون برنامه پنج ساله سوم توسعه اقتصادی،‌اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و در چارچوب قانون پولی و بانکی کشور مصوب تیرماه سال ۱۳۵۱، قانون عملیات بانکی بدون ربا مصوب سال ۱۳۶۲، و با رعایت قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب بیست و چهارم اسفند ماه ۱۳۴۷ و همچنین با رعایت سایر قوانین جاری و با هدف تسهیل و فراهم ساختن امکان مشارکت گسترده و فراگیر ملی و مردمی در تمامی فعالیت های سازنده، مثمر ثمر و موجه اقتصادی و مالی بویژه در زمینه های پولی، مالی و بانکی تشکیل شده و اداره می شود.
تحقق هدف مذکور مستلزم تجهیز منابع مالی از طریق جذب سپرده ها، اخذ تسهیلات و استفاده از سایر ابزارهای پولی و مالی و تخصیص آنها برای اعطای تسهیلات اعتباری و سرمایه گذاری در رشته های مختلف اقتصادی می باشد.

سهامداران عمده بانک دی چه کسانی هستند؟

اما در این بین بانک دی؛ سهامداران متفاوتی دارد به طوری که عمده ترین سهامداران این بانک خانواده شهدا و جانبازان و ایثارگران (۴۶ درصد سهم بانک) هستند و اکنون با توجه به میزان سهم شناور قابل توجهی که این بانک دارد و با عملکرد مناسبی که در بحث شفافیت و مبارزه با پولشویی و… دارد از جمله بانکهای قابل توجه و مثبت است اما در سال های اخیر اخباری مبنی بر دستگیری برخی از مدیران ارشد این بانک فضا را برای سهامداران کمی دلهره انگیز و با اضطراب و استرس همراه کرد.
درباره بانک دی و شکل مدیریت آن همواره اعتراض هایی از سوی سهامداران اصلی وجود داشته و دارد و بارها از سوی کارشناسان مختلف در این باره مطالب مختلفی عنوان شده است. برخی از کارشناسان معتقد به اعتماد و وکالت خانواده شهدا برای تعیین هیات مدیره و مدیرعامل هستند و برخی از کارشناسان با این وکالت موافق نیستند.
هر چند سهامداران بانک دی در تجمعاتی که تاکنون داشته اند خواهان برخورد با مسئولین متخلف این بانک از سوی قضائیه هستند اما اکنون با شکل مدیریت جدید می توان اینگونه تحلیل کرد که وکالت و اعتماد سهماداران می تواند به نفع بانک و در نهایت به نفع خودشان باشد.
در تجمع شکل گرفته زمستان امسال نماینده سهامداران گفته است که ما سهامداران بانک دی نسبت به تاخیر در اعلام افزایش سرمایه و تخلفات آشکار و رانت و تخریب روند سهم اعتراض داریم و خواستار برخورد با متخلفان توسط نهادهای مربوطه هستیم.
در این میان عباسعلی حقانی نسب کارشناس ارشد بازار سرمایه عمده مشکلات بانک دی را در تحلیلی که در سایتهای مختلف اقتصادی از جمله هدف منتشر شده است اینگونه عنوان می کند که انتصاب مدیر و مدیران ناکارآمد در مقابل منافع سهامداران براساس وکالتنامه های نامعلوم الاعتبار به اصطلاح قانونی و انتصاب هیئت مدیره ای که بدون مستند درباره ارزش بانک صحبت می کند و یا با اطلاع رسانی غلط و عدم پیگیری قاطع افزایش سرمایه و صدها فعالیت ناکارآمد دیگر به منافع سهامداران خرد بویژه خانواده های شهدا و ایثارگر صدمه می زند و زیان می رساند.
در این میان بنیاد شهید با در اختیار گرفتن وکالتنامه های نامعلوم الاعتبار به اصطلاح قانونی، جلو ورود سهامداران عمده خوشنام و کارآمد را به ترکیب سهامداری بانک دی گرفته و به تبع آن از رسیدن ارزش معاملاتی سهم به ارزش ذاتی سهم جلوگیری شده است.

بنابر گفته های وی؛ بنیاد شهید بدون اینکه سهام عمده ای از بانک دی داشته باشد از وکالت‌نامه های خانواده شهدا و ایثارگران استفاده کرده است و به پشتوانه آنها مدیر انتخاب می کند.
در این میان بنیاد شهید با وکالت نامه نامعلوم الاعتبار به اصطلاح قانونی، تاکنون حاضر نبوده حداقل ۲۰ درصد سهام بانک دی را اصالتا بخرد تا حداقل با خرید سهام و تقویت تقاضا، شناوری سهام بانک دی را کم کرده و زیان سهامداران بویژه خانواده های شهدا و ایثارگر را کاهش دهد.
قطعا در این مدت دهها سرمایه گذار عمده به بانک مرکزی برای تاسیس بانک مراجعه و قطعا گفته شده مجوز نمی دهیم، بروید بانکهای بورسی را بخرید اما وقتی به بانک دی می آیند با مدیری مواجه هستند که خود را عمده وکیل سهامداران معرفی می کند، لذا بر می گردد و می گوید چرا خودم را با بنیاد شهید درگیر کنم. به نظر اگر خواهان منافع خود و مردم هستید، باید برای معلوم کردن اعتبار وکالتنامه ها به دفترخانه محل خود رفت وبه یک چوب خشک وکالت کاری و رای داد!!
در این میان با توجه درخواست سهامداران لازم است بانک دی نسبت به شفاف سازی درباره مباحث مطرح شده اقدام کند تا سهامداران این بانک با فراغت بیشتری روزهای بحرانی بورس را طی کنند.

 

منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
چه امتیازی می دهید؟
5 / 4.67
[ 3 رای ]

برچسب ها :

ناموجود

موسسه آموزش عالی قناوران حکیم


توضیحات توضیحات توضیحات

توضیحات