Monday 21 June 2021
هترین خرید هاست سی پنل ارزان پرسرعت پربازدید, وردپرس, فروشگاهی, دانلود از وبتوک قالب کده یک تیم بی ادعا و با اراده،

قالب کده یک تیم بی ادعا و با اراده

کد خبر : 788
تاریخ انتشار : جمعه ۱۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۸
180 بازدید

رییس سازمان بهزیستی: افزایش شتاب سالمندی در ایران!/ استانهای گیلان، مازندران و مرکزی در رتبه‌های اول تاسوم بیشترین جمعیت سالمندی

بورسنا: رییس سازمان بهزیستی کشور از شتاب افزایش سالمندی در ایران خبر داد و گفت: براساس پیش‌بینی‌ها جمعیت سالمندان کشور در سال ۱۴۲۰ (۲۱ سال بعد) ۲ برابر می‌شود. به گزارش بورسنا، وحید قبادی‌دانا روز جمعه در گفت و گویی افزود: جهان در حال حاضر با بهبود مراقبت‌های بهداشتی اولیه و همچنین افزایش قدرت تشخیص و درمان بیماری‌ها شاهد کاهش مرگ و میر و افزایش امید […]


بورسنا: رییس سازمان بهزیستی کشور از شتاب افزایش سالمندی در ایران خبر داد و گفت: براساس پیش‌بینی‌ها جمعیت سالمندان کشور در سال ۱۴۲۰ (۲۱ سال بعد) ۲ برابر می‌شود.

به گزارش بورسنا، وحید قبادی‌دانا روز جمعه در گفت و گویی افزود: جهان در حال حاضر با بهبود مراقبت‌های بهداشتی اولیه و همچنین افزایش قدرت تشخیص و درمان بیماری‌ها شاهد کاهش مرگ و میر و افزایش امید به زندگی است.

وی ادامه داد: در سال ۲۰۱۹ میلادی از هر ۱۱ نفر در جهان یک نفر سالمند بود، یعنی جمعیت سالمندان ۹ درصد جمعیت دنیا را شامل می‌شد؛ اما با روند امروز پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۵۰ از هر ۶ نفر در جهان یک نفر سالمند باشد، به عبارت دیگر ۱۶ درصد از جمعیت دنیا را سالمندان تشکیل خواهند داد.

بورسنا: قبادی دانا اضافه کرد: در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار در تاریخ شمار افراد ۶۵ سال و بالاتر در جهان از شمار افراد زیر پنج سال بیشتر شد. در ایران نیز جمعیت سالمندی طی سال‌های اخیر رو به افزایش بوده است و در سال ۱۳۵۵، پنج درصد از جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می دادند؛ در حالی که در سال ۹۸ این رقم به ۱۰ درصد جمعیت رسیده و ظرف ۴۲ سال جمعیت سالمندی ۲ برابر شده است.

وی تصریح کرد: براساس پیش‌بینی‌ها باردیگر در سال ۱۴۲۰ (۲۱ سال بعد) جمعیت سالمندان کشور دو برابر می شود این در حالی است که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان ۲ برابر شدن جمعیت سالمندی در طول بیش از ۱۰۰ سال اتفاق افتاده است بنابراین افزایش جمعیتی سالمندی در کشور ایران شتاب یافته است.

وی افزود: در ایران امید به زندگی در سال ۱۳۵۵ حدود ۵۷ سال بود که این نرخ در سال ۹۵ به ۷۵ سال رسید؛ همچنین براساس ترکیب جمعیت سالمندی، حدود ۷۲ درصد از سالمندان در مناطق شهری و ۲۷ درصد از این قشر در مناطق روستایی زندگی می‌کنند.

رییس سازمان بهزیستی یادآور شد: سهم سالمندان مرد بیش از سالمندان زن طی سال‌های ۱۳۴۵ تا ۱۳۸۵، بوده است اما از سال ۱۳۹۰ به بعد تعداد سالمندان زن بیش از سالمندان مرد شده و سالمندی الگوی زنان پیدا کرده است.

قبادی دانا گفت: در حال حاضر بیشترین درصد جمعیت سالمندی در بین استان‌ها در استان گیلان و پس از آن استان‌های مازندران و مرکزی در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفته اند.

وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که کمترین درصد جمعیت ۶۰ ساله و بالاتر در بین استان‌ها مربوط به استان سیستان و بلوچستان است و بعد از آن، استان هرمزگان شاهد درصد جمعیتی کمتری از سالمندان است.

وی ادامه داد: در ارتباط با وضعیت اجتماعی سالمندان هم طبق آخرین سرشماری انجام شده، حدود ۷۲ درصد از سالمندان متاهل و حدود ۲۶ درصد از سالمندان بدون همسر هستند. در حالی‌که ۹ دهم درصد از سالمندان کشور هرگز ازدواج نکرده، تنها بودند و اکنون نیز تنها زندگی می‌کنند.

رییس سازمان بهزیستی همچنین یادآور شد: قشر اندکی از سالمندان نیز در حال حاضر در مراکز سالمندان بسر می‌برند.

منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]

برچسب ها :

ناموجود

موسسه آموزش عالی قناوران حکیم


توضیحات توضیحات توضیحات

توضیحات