Thursday 17 June 2021
هترین خرید هاست سی پنل ارزان پرسرعت پربازدید, وردپرس, فروشگاهی, دانلود از وبتوک قالب کده یک تیم بی ادعا و با اراده،

قالب کده یک تیم بی ادعا و با اراده

کد خبر : 2287
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۹:۵۹
182 بازدید

هشدار به متخلفان حمل نهاده‌های کشاورزی/چرایی کمبود تولید نهاده‌های دامی و دانه‌های روغنی در کشور

بورسنا: مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: سازمان راهداری کارت هوشمند رانندگان متخلف در حمل نهاده‌های بخش کشاورزی را باطل می‌کند./کارشناسان اقتصادی معتقدند برای جلوگیری از وابستگی به واردات نهاده های دام و طیور و رسیدن به مرز خودکفایی به نحو مقتضی باید تولید کننده را به خرید منصفانه محصول تشویق کرد و به مسئولین ذی ربط اختیارات بیشتری داد.به گزارش بورسنا به نقل […]


بورسنا: مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: سازمان راهداری کارت هوشمند رانندگان متخلف در حمل نهاده‌های بخش کشاورزی را باطل می‌کند./کارشناسان اقتصادی معتقدند برای جلوگیری از وابستگی به واردات نهاده های دام و طیور و رسیدن به مرز خودکفایی به نحو مقتضی باید تولید کننده را به خرید منصفانه محصول تشویق کرد و به مسئولین ذی ربط اختیارات بیشتری داد.
به گزارش بورسنا به نقل از شبکه خبر، آقای طلایی در گفتگو با خبر ۲۱ شبکه یک سیما درباره نهاده‌های نا سالمی که به دست تولیدکنندگان در بخش کشاورزی و دامپروری می‌رسد افزود: واردکنندگان با شرکت‌های باربری قرارداد می‌بندند و زمانی که بار از کشتی خارج و در انبار‌ها خالی می‌شود با تأیید دامپزشکی بارگیری و به سمت مقصد حمل می‌شود.

وی با بیان اینکه مشکلی در نهاده‌های وارداتی وجود ندارد گفت: حمل بار به صورت فله و در کامیون‌های لبه دار انجام می‌شود و شرکت‌های باربری متعهد هستند بار را سالم به واحد‌های تولیدی برسانند.

آقای طلایی افزود: برای ما امکان پذیر نیست کنار هر کامیون یک ناظر قرار دهیم، زیرا سالانه ۱۶ تا ۱۷ میلیون تن نهاده وارد کشور می‌شود.

وی گفت: برای جلوگیری از تخلف رانندگان باید در جریمه‌های آنان سخت گیری شود.

آقای طلایی افزود: اگر شرکت حمل و نقل تخلف کند پنج برابر قیمت بار جریمه و بار کامیون معدوم می‌شود.

وی اضافه کرد: رئیس سازمان راهداری به ما قول داده است اگر گزارش تخلفی به این سازمان بدهیم به سرعت کارت هوشمند راننده را باطل می‌کند.

آقای طلایی با بیان اینکه واحد‌های تولیدی نباید بار ناسالم را تحویل بگیرند گفت: از مشکلات واردکنندگان نهاده‌های بخش کشاورزی اختلاف قیمت در بازار است و هر چه این اختلاف افزایش یابد تخلف نیز بیشتر می‌شود.

وی افزود: احتمال می‌دهیم یک شبکه متخلف، بار نهاده‌های کشاورزی و دامی را در مسیر تغییر می‌دهد.

چرایی کمبود تولید نهاده‌های دامی و دانه‌های روغنی در کشور
بورسنا: کارشناسان اقتصادی معتقدند برای جلوگیری از وابستگی به واردات نهاده های دام و طیور و رسیدن به مرز خودکفایی به نحو مقتضی باید تولید کننده را به خرید منصفانه محصول تشویق کرد و به مسئولین ذی ربط اختیارات بیشتری داد.
به گزارش بورسنا به نقل از شبکه خبر،”علیرضا مهاجر” مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهادکشاورزی در گفتگو با “تیتر امشب” گفت: با نوسانات شدید در بازار ارز و اختلاف قیمت ارز آزاد و دولتی، هزینه تولید نهاده‌ها در داخل بیشتر از هزینه واردات شد و تولید کاهش یافت.

مهاجر گفت: در حال حاضر ۱۶ درصد نیاز کشور به نهاده‌ها دام و طیور در داخل تولید می‌شود.

مهاجر، مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهادکشاورزی: اینکه بگوییم بازار نهاده‌ها مافیا دارد و چند نفر را دستگیر کنیم، مشکلی را حل نمی‌کند و کسان دیگری جای آن‌ها را می‌گیرند.

مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی افزود: سیستم تامین نهاده‌های ما اشکال دارد و باید اصلاح شود.

“محمدمهدی خورشیدوند” کارشناس اقتصاد کشاورزی گفت: ما در طور ۴۰ سال گذشته طرح‌های مختلفی برای تولید و خودکفایی دانه‌های روغنی داشتیم. اما هنوز نیاز کشور به دانه‌های روغنی با کسری مواجه است و خودکفا نشده ایم.

خورشیدوند تدبیر و مدیریت مدیران در حوزه دانه‌های روغنی و نهاده‌های دام و طیور را هدف قرار داد و گفت: ما بیش از ۸۰ درصد وابستگی به واردات داریم. چرا تصمیم گیری‌های گذشته ما را از وابستگی نجات نداده است.

او گفت: زمانیکه برای تولید کننده، تولید مقرون به صرفه نیست و محصول آن با ارز ۴۲۰۰ تومانی توان رقابت ندارد. را به رها شدن تولیدکنندگان مرغ و تخم مرغ، مانع افزایش ضریب خودکفایی می‌شود.

کارشناس اقتصاد کشاورزی گفت: اینکه یک وزارتخانه بزرگ مانند جهادکشاورزی حتی در اموری که اختیار کافی دارد، درست عمل نمی‌کند، موضوعی است که باید به مردم توضیح داده شود.

خورشیوند گفت: بیش از هزار تن بذر علوفه در حال حاضر در گمرکات درحال نابودی است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس به سه قلم اصلی نهاده دامی (ذرت، کنجاله سویا و جو) اشاره کرد و گفت: وضعیت کشور در هر سه نهاده وضعیت وابستگی است. در حال حاضر بیش از ۹ میلیون تن ذرت، ۴.۵ میلیون تن کنجاله سویا وارد می‌شود.

“سیدجواد ساداتی‌نژاد” افزود: شرایط اقلیمی کشور اجازه خودکفایی کامل را به ما نمی‌دهد. علاوه بر این باید سرانه مصرف روغن کاهش یابد تا از وابستگی دانه‌های روغنی به خارج از کشور کاهش یابد.

او اختیارات بیشتری برای وزارت جهاد کشاورزی خواستار شد و گفت: در این صورت است که می‌توان این وزارتخانه را بازخواست کرد. برای حل مشکل نهاده ها، لازم است که اختیارات بیشتری به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شود. آشفتگی بازار مرغ و تخم مرغ فعلی هم به همین علت است که وزارت جهاد از سال ۹۸ اختیار تام ندارد.

ساداتی‌نژاد خرید تضمینی محصول از تولید کننده را تضمین کننده خودکفایی دانست و گفت: تعیین شدنِ قیمت اجناس زمانی که برای تولید کننده صرفه اقتصادی ندارد، تولید آن بی معنی است. تنها در خرید گندم بعنوان یک کالای استراتژیک با حساسیت بیشتری قیمت گذاری می‌شود.

او با بیان اینکه دولت با وارد کردنِ نهاده‌ها دام و طیور، یارانه را به کشاورز خارجی می‌دهد، گفت: وقتی قیمت گندم برای کشاورز بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ تومان هزینه دارد؛ خرید تضمینی ۲ هزار ۵۰۰ تومانی دولت، کشاورز را به تولید گندم ترقیب نمی‌کند.

ساداتی نژاد گفت: باید در تعیین قیمت تضمینی گندم در حضور نمایندگان کشاورزان و تولید کننده صورت گیرد نه با حضور مالک.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: یکی از اصلی‌ترین دلایل نابسامانی بازار مرغ و تخم مرغ، متولیان متعدد است.

عزیزکریمی مدیرکل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی هم گفت: تصمیمات مختلف باید زندگی کشاورزان را تضمین کند. برای تامین نهاده‌های عمده از خرداد گذشته طرحی را برای جلوگیری از وابستگی ارائه شد.

منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]

برچسب ها :

ناموجود

موسسه آموزش عالی قناوران حکیم


توضیحات توضیحات توضیحات

توضیحات