Wednesday 16 June 2021
هترین خرید هاست سی پنل ارزان پرسرعت پربازدید, وردپرس, فروشگاهی, دانلود از وبتوک قالب کده یک تیم بی ادعا و با اراده،

قالب کده یک تیم بی ادعا و با اراده

ایران و گردشگری سلامت (Health Tourism ) با دکتر نیلوفر دست افشار

بورسنا: گردشگری سلامت (Health Tourism )، یکی از قدیمی ترین انواع درحوزه گردشگری است که در آغاز با هدف معالجه و درمان شکل گرفته و برگرفته از طبیعت بوده و در نیمه دوم قرن بیستم رشد قابل ملاحظه ای داشته است به طوری که بسیاری از منابع را شامل می شود. امروزه گردشگری سلامت بر فعالیت ها و عملکردهایی تمرکز دارد که بر سلامت فیزیکی ، ذهنی ، روحی و روانی تاثیر گذارمی باشد.؛

به گزارش بورسنا به نقل از دانانیوز، با توجه به اهمیت گردشگری و حوزه های وابسته به آن در شناسایی و معرفی بیشتر ظرفیتهای بی بدیل و منحصر به فرد کشور عزیزمان ایران، با خانم دکتر نیلوفر دست افشار پژوهشگر، مدرس و فعال حوزه گردشگری و کارآفرینی در کشور گفتگویی انجام دادیم که ضمن سپاس از این بانوی پرتلاش وکارآفرین خلاصه ای از آن در ادامه می خوانیم:

دکتر نیلوفر دست افشار در ابتدا بر ضرورت ایجاد یک ارتباط علمی، کامل و پایدار بین دو حلقه صنعت پزشکی و صنعت گردشگری در کشور تاکید کرده و گفت همانطور که می دانیم صنعت گردشگری در ابعاد و زمینه های زیرساختی بسیاری موجب ایجاد بازارهدف در حوزه های گوناگون و توسعه و رونق اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و.. می شود . همچنین به دلیل اینکه به میزان چشم گیری بر رشد اقتصادی ، خلق فرصت های جدید ، کارآفرینی و اشتغال زایی ، توازن در تبادلات تجاری و مالی با سایر کشورها و در نهایت افزایش تولید ناخالص داخلی اثرمی گذارد ، گزینه منحصر به فرد و قابل توجهی برای بیشتر دولت ها محسوب می شود ..

پژوهشگر ومدرس حوزه گردشگری و کارآفرینی با اشاره به تعاریف سازمان جهانی بهداشت از سلامتی بیان کرد: در تعریف سازمان جهانی بهداشت ” سلامتی ، رفاه کامل جسمی ، روانی و اجتماعی است و تنها نبود بیماری یا ناتوانی نیست ” با این دیدگاه مفهوم تندرستی به این ایده وسعت بیشتری می بخشد . و تندرستی طبق تعریف موسسه ملی تندرستی ” فرایند فعال آگاه شدن و تصمیم گیری برای داشتن زندگی ای موفق تر است

وی گفت: گردشگری سلامت شامل گردشگری تندرستی و درمانی است و با این دیدگاه می توان به فرصت های موجود توجه ویژه و با ایجاد زیرساخت های مناسب و متفاوت بسترهای جدیدی را خلق کرد. به طور خلاصه هدف از ایجاد بازار گردشگری سلامت ، بهبود کیفیت سبک زندگی و دستیابی به سلامتی و تندرستی بیشتر است . البته سلامتی یک مفهوم ایستا نیست ، بلکه ذهنی و نسبی است ، از این رو همواره در حال تکوین است .

این فعال حوزه گردشگری با تاکید بر لزوم باز بینی و ارتقای زیرساخت هایی برای ارائه خدمات بهتر و باکیفیت تر در گردشگری سلامت گفت: بر اساس تجارب جهانی، بیش از ۸۰ درصد از افرادی که برای دریافت خدمات درمانی به کشوری دیگر غیر از کشور خودشان مسافرت می کنند، یا در گذشته، سابقه سفر به آن کشور را داشته اند و یا اینکه از طریق دوستان و آشنایان و بخصوص از طریق تبلیغات با مراکز درمانی آن کشور، آشنایی پیدا کرده اند.
دکتر نیلوفر دست افشار با اشاره به اهمیت تبلیغات موثر و علمی در جذب گردشگر سلامت، بیان کرد: تجربه کشورهای موفق در حوزه گردشگری سلامت هم تایید می کند که هرچقدر در این زمینه، تبلیغات و اطلاع رسانی گسترده تری صورت بگیرد، به همان نسبت هم می توان انتظار داشت که صنعت گردشگری سلامت به سودآوری مطلوب تری برسد. هرچند که دولتها معمولا گردشگری را مسیری سریع و آسان برای دستیابی به رشد و توسعه پایدارمی پندارند اما نکته مهم اینجاست که برای نیل به اهداف خود نباید منافع اقتصادی را برسایر ملاحظات اجتماعی ، فرهنگی و محیطی دراولویت قرارداد، بلکه با برنامه ریزی های مدون و قابل اجرا و بهرمندی ازتخصص و تجربه کارشناسان به رویکردی یکپارچه دست یافت.

پژوهشگر و مدرس حوزه گردشگری و کارآفرینی با اشاره به ضرورت الگوبرداری از تجربه کشورهای موفق در حوزه گردشگری سلامت گفت: کم نیستند مراکز درمانی مجهزی که امکان جذب گردشگر سلامت را دارند، اما ناشناخته باقی مانده اند و خیلی از گردشگران سلامت، حتی از وجود چنین مراکزی بی خبرند، در حالی که افزایش دامنه تبلیغات موثر در صنعت گردشگری سلامت، می تواند در رونق این صنعت سودآور، نقش چشمگیری ایفا کند.

دکتر نیلوفر دست افشار در پایان با تاکید براهمیت ارائه آمار های درست در شناسایی و معرفی بی واسطه ظرفیت و توانمندی های حوزه سلامت و درمان در کشور عزیزمان ایران، اظهار داشت: اقدام دیگری که می توانیم انجام دهیم، تبلیغ اماکن گردشگری و تفریحی است که ناخودآگاه در جذب گردشگر سلامت هم تاثیر می گذارد. همچنین شرکت در گردهمایی ها و نشست های مرتبط با گردشگری سلامت، شرکت در کارگاه های آموزشی و حتی استفاده از روش های سنتی مثل توزیع بروشور هم می تواند تاثیر جدی بر جذب گردشگر سلامت هم داشته باشد./ منبع: دانانیوز

منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
چه امتیازی می دهید؟
5 / 4.83
[ 6 رای ]

برچسب ها :

ناموجود

موسسه آموزش عالی قناوران حکیم


توضیحات توضیحات توضیحات

توضیحات