Thursday 17 June 2021
هترین خرید هاست سی پنل ارزان پرسرعت پربازدید, وردپرس, فروشگاهی, دانلود از وبتوک قالب کده یک تیم بی ادعا و با اراده،

قالب کده یک تیم بی ادعا و با اراده

کد خبر : 3469
تاریخ انتشار : یکشنبه ۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۱
61 بازدید

خط فقر و کف هزینه‌های زندگی در ایران؛

افزایش حداقل حقوق در ۱۴۰۰؛ خط فقر دوبرابر دستمزد شد!

بورسنا: دولت، کارفرماها و کارگران سه ضلع تعیین دستمزد هستند و هرکدام نرخی را برای افزایش حقوق‌ها پیشنهاد می‌دهند و سه سناریو پیش‌روی افزایش حقوق در سال 1400 گذاشته‌اند. اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که در بهترین سناریو حداقل دستمزد 45 درصد کف هزینه زندگی در تهران را پوشش می‌دهد و فاصله 50 درصدی با خط فقر خواهد داشت.؛

بورسنا به نقل از بورسان: جلسات شورای عالی کار برای تعیین کف حداقل حقوق در سال ۱۴۰۰ به هفته پایانی ۹۹ کشید و اختلافات بر سر افزایش دستمزد حتی ممکن است تصمیم‌گیری در این خصوص را تا روز ۲۹ اسفند به تعویق اندازد.

دولت، کارفرماها و کارگران سه ضلع تعیین دستمزد هستند و هرکدام نرخی را برای افزایش حقوق‌ها پیشنهاد می‌دهند و سه سناریو پیش‌روی افزایش حقوق در سال ۱۴۰۰ گذاشته‌اند. اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که در بهترین سناریو حداقل دستمزد ۴۵ درصد کف هزینه زندگی در تهران را پوشش می‌دهد و فاصله ۵۰ درصدی با خط فقر خواهد داشت.

خط فقر و کف هزینه‌های زندگی در ایران

آنطور که گزارش سازمان تامین اجتماعی نشان می‌دهد، متوسط خط فقر در سال ۱۴۰۰ حدود ۷ میلیون تومان در ماه است. با این حال گفته می‌شود این رقم برای شهرهای بزرگ بیش از این مقدار و حدود ۹ میلیون تومان برآورد می‌شود.

در این میان آخرین داده‌های مرکز آمار از میزان هزینه‌ها نیز نشان داد که در تهران کف هزینه زندگی برای هر خانوار حدود ۱۰ میلیون تومان در ماه است. این آمار همچنین نشان می‌داد که کف هزینه‌ها در ارزانترین استان(سیستان و بلوچستان) حدود ۶.۵ میلیون تومان و به طور متوسط در سطح کشور بیش از ۸ میلیون تومان است.

خط فقر در ایران در سال ۱۴۰۰ به چقدر می‌رسد؟

دستمزدها چقدر است؟

هزینه‌ها در حالی به چنین سطحی رسیده است که حقوق در سطوح بسیار پایینی قرار دارد.

در سال ۹۹ حداقل دستمزد ماهانه یک میلیون و ۹۱۰ هزار تومان تعیین شده بود که با دیگر حقوق و مزایا به حدود ۲ میلیون و ۷۳۳ هزار تومان(با یک فرزند و بدون در نظر گرفتن عیدی) می‌رسید.

در سال جاری میزان خط فقر ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تعیین شده بود که بیش از دو برابر حداقل حقوق و مزایا بوده است. بر این اساس میزان حقوق و مزایا و خط فقر فاصله بیش از ۱۰۰ درصدی با هم دارند.

 

چه کسی مسئول تعیین حقوق است؟

بررسی و انجام تکالیف مربوط به افزایش حقوق کارگران بر عهده شورایعالی کار است. این شورا از وزیر کار و امور اجتماعی، دو نفر از افراد بصیر و مطلع در مسائل اجتماعی و اقتصادی به پیشنهاد وزیر کار و امور اجتماعی و تصویب هیات وزیران که یک نفر از آنان از اعضای شورایعالی صنایع است، سه نفر از نمایندگان کارفرمایان ( یک نفر از بخش کشاورزی) به انتخاب کارفرمایان و سه نفر از نمایندگان کارگران ( یک نفر از بخش کشاورزی) به انتخاب کانون عالی شوراهای اسلامی کار تشکیل شده است.

شورای عالی کار تا کنون ۲۹۶ نشست برگزار کرده که دو نشست آن برای تعیین حقوق و دستمزدها در سال ۱۴۰۰ بوده است. آخرین نشست که روز پنجشنبه برگزار شد بعد از ۳ ساعت بدون نتیجه به پایان رسید.

قرار است نشست بعدی فردا برگزار شود و نماینده کارگری این شورا امیدوار است که در این نشست میزان افزایش حقوق‌ها تعیین تکلیف شود، با این حال اظهارات وزیر نشان می‌دهد ممکن است این تصمیم تا روز ۲۹ اسفند به تعویق افتد.

 

سه سناریوی افزایش دستمز ۱۴۰۰

آنطور که علی خدایی، نماینده کارگری شورای عالی کار اعلام کرده است آخرین پیشنهاد دولتی‌ها ۳۴.۲ افزایش روی همه آیتم‌های مزدی است یعنی هم پایه مزد و هم سایر مولفه‌ها که بر اساس آن حقوق یک میلیون و ۱۲ هزار تومان خواهد یافت و با این حساب متوسط دستمزد ۲میلیون و ۷۳۰ هزار تومانی کارگران (با بعد خانوار ۳.۳ نفر) به ۳ میلیون و ۷۴۵هزار تومان خواهد رسید.

آخرین نظر کارفرمایان بر افزایش ۳۴ درصدی صرفاً روی پایه مزد و ثابت ماندن سایر آیتم‌ها است و با این حساب، دریافتی کارگران حدود ۷۵۰هزار تومان افزایش خواهد یافت. حقوق به کمتر از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد رسید.

پیشنهاد نهایی نمایندگان کارگری نیز افزایش یک میلیون و ۹۵۵ هزار تومان بوده است که اختلاف سبد معیشت زندگی در دو سال متوالی است. به گفته خدایی برای جبران قدرت خرید از دست رفته، مزد باید یک میلیون و ۹۵۵ هزار تومان یعنی به اندازه تفاضل دو سبد معیشت دو سال متوالی زیاد شود. بر اساس این پیشنهاد کف حقوق و مزایا به ۴ میلیون و ۶۸۸ هزار تومان خواهد رسید.

در صورتی که حرف دولت محقق شود، حقوق ۳۶ درصد سبد معیشت در تهران را پوشش می‌دهد.

اگر نظر کارفرماها محقق شود، میزان دستمزد ۳۳ درصد هزینه‌ها را پوشش می‌دهد و اگر حرف نمایندگان کارگری محقق شود حداقل دستمزد و مزایا ۴۵ درصد سبد معیشت در تهران را پوشش خواهد داد.

مقایسه سبد معیشت خانوارها و میزان حداقل دستمزد و مزایا در ۱۴۰۰
منابع : ناموجود
نویسندگان : ناموجود
چه امتیازی می دهید؟
5 / 5.00
[ 1 رای ]

برچسب ها :

ناموجود

موسسه آموزش عالی قناوران حکیم


توضیحات توضیحات توضیحات

توضیحات