انتشار سوابق تخلفاتی مدیران برای پیشگیری از تکرار جرایم بورسی

بورسنا: رییس اداره پیشگیری از ناهنجاری‌ها و ارتقای سلامت بازار سرمایه سازمان بورس گفت: بازدارندگی و پیشگیری از تکرار جرایم و تخلفات برای مدیرانی که از سابقه تخلف دارند به عنوان مبنای مشروعیت انتشار سوابق کیفری و تخلفاتی و عملکرد مدیران برشمرده می‌شود.

به گزارش بورسنا به نقل از ایرنا،محمد مهدی منتظری با بیان اینکه معرفی مدیران ناقض قانون سبب می‌شود تا آنها اعتبار و حسن شهرت خود را در معرض خطر ببینند، افزود: این اقدام سبب می‌شود مدیران تلاش کنند تا رفتار و تصمیم‌های مدیریتی خود در شرکت‌ها را با قوانین و مقررات منطبق کنند، طبیعی است از این طریق حقوق سهامداران و سرمایه‌گذاران نیز به نحو شایسته‌تری حفظ خواهد شد.

رییس اداره پیشگیری از ناهنجاری‌ها و ارتقای سلامت بازار سرمایه سازمان بورس با تاکید بر اینکه به انتشار سوابق مدیران نه تنها به عنوان یک مجازات در نظام‌های حقوقی و بازارهای مالی نگریسته می‌شود، بلکه یک ابزار پیشگیرانه در چهارچوب پیشگیری‌های وضعی تلقی می‌شود، خاطرنشان کرد: این اقدام از ارتکاب جرایم و تخلفات توسط مدیران در بازارهای مالی و بزه‌دیدگی سهامداران در این بازارها ممانعت به عمل می‌آورد. زیرا در بازارهای مالی سرمایه‌گذاران بسیاری وجود دارند که به صورت بالقوه می‌توانند بزه‌ دیده شوند که در سایه انتشار عملکرد مدیران می‌توان از بزه‌دیدگی آنها اجتناب کرد.

منتظری با بیان اینکه متخلفان همیشه اقدام به محاسبه هزینه و فایده برای ارتکاب اعمال و تصمیم‌های خود می‌کنند، عنوان کرد: یک مدیر برای اینکه تصمیم به ارتکاب یک تخلف یا جرمی را بگیرد، پیش از هر گونه اقدامی، هزینه و فایده آن را بررسی می‌کند، به این ترتیب که پاسخ کیفری یا انضباطی در نظر گرفته شده برای عمل خود را بررسی می‌کند و چنانچه فواید ارتکاب آن عمل را بیش از هزینه آن تشخیص دهد، به آن عمل مبادرت می‌کند.

وی ادامه داد: به همین منظور انتشار سوابق محکومیت مدیران، هزینه ارتکاب جرایم و تخلفات را به شدت کاهش داده و در برآوردی که مدیر متخلف در تصمیم‌گیری خود خواهد داشت مبنی بر عدم انجام آن، موثر خواهد بود، زیرا انتشار عملکرد مدیر در حسن شهرت و جایگاه مدیریتی او تاثیر بسزایی دارد و در این شرایط، انتشار احکام سبب پیشگیری از تخلفات خواهد شد.

منتظری با تاکید بر این نکته که یکی از وظایف سازمان بورس و اوراق بهادار که در قانون بازار به آن اشاره شده، اتخاذ تدابیر لازم به منظور پیشگیری از تخلفات است، گفت: در همین راستا، شورای عالی بورس با تنظیم ضوابط اجرای حکم قانونی انتشار سوابق تخلفاتی و انضباطی مدیران، این بستر و ابزار را فراهم کرده تا از طریق انتشار این سوابق اقدام پیشگیرانه خود را محقق کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Next Post

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: عملکرد نادرست نظام بانکی، یکی از عوامل ایجاد تورم و رشد نقدینگی است

د آوریل 3 , 2023
بورسنا: سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس عملکرد نادرست نظام بانکی را یکی از عوامل ایجاد تورم و رشد نقدینگی و همچنین حل مشکل تورم را مستلزم اصلاح ساختارهای اقتصادی دانست.

خبرهای دلخواه شما