با ویژگی‌های قانون ارتقای امنیت زنان آشنا شوید!

بورسنا: این لایحه مهم که «پیشگیری از آسیب دیدگی زنان و ارتقای امنیت آنان در برابر سوءرفتار» نام دارد، دارای ۵۱ ماده است و بررسی آن در صحن مجلس امروز صورت گرفت و با رأی اکثر نمایندگان تصویب شد.

به گزارش بورسنا به نقل از دانانیوز، ، برای اولین بار مجموعه قوانین حمایتی از بانوان در مجلس تصویب شد که در آن حمایت‌های حقوقی و اجتماعی جدید و مهمی از زنان طراحی شده و تلاش بر این بوده که مسئله این قشر از تمامی ابعاد ضروری در سه قالب پیشگیرانه، حمایتی و کیفری نگریسته شود.
این لایحه مهم که «پیشگیری از آسیب دیدگی زنان و ارتقای امنیت آنان در برابر سوءرفتار» نام دارد، دارای ۵۱ ماده است و بررسی آن در صحن مجلس امروز صورت گرفت و با رأی اکثر نمایندگان تصویب شد.
برخی ویژگی‌های این لایحه مهم به شرح ذیل است؛
تسهیل فرآیند خروج زنان از کشور اعم از ورزشکاران، پژوهشگران و …
حمایت از حریم خصوصی بانوان در مقابل ضابطان قانونی
مجازات مردی که همسر خود را از خانه اخراج کرده یا مانع ورودش به خانه شود
جرم تلقی شدن اجبار زن به ازدواج یا طلاق توسط هر کسی از جمله ولی، قیم و…
مجازات و انفصال از خدمت برای درخواست یا پیشنهاد کننده رابطه نامشروع با زن
تسهیل امور زنان در قوه قضائیه با توسعه و تقویت دفاتر زنان، امور خانواده و کودکان
مجازات مردی که علم به ازدواج اجباری زن با خود دارد
درمان رایگان زنان آسیب دیده فاقد تمکن مالی
اعطای تسهیلات کم‌بهره در جهت اشتغال زنان فاقد تمکن مالی
رسیدگی خارج از نوبت مراجع قضائی و انتظامی به جرایم آسیبی علیه زنان
حمایت حقوقی از زنان فاقد شناسنامه
تشدید مجازات مرتکبین جرم علیه زنان آسیب پذیر

نقایص لایحه ارتقای امنیت زنان رفع خواهد شد
در همین باره معاون امور زنان ریاست‌جمهوری گفت: کلیات لایحه ارتقای امنیت زنان تصویب و نقایص و اشکالات مطرح شده در ارجاع کمیسیونی تکمیل و رفع خواهد شد.
انسیه خزعلی، معاون امور زنان ریاست‌ جمهوری افزود: به لطف خدا و همدلی نمایندگان محترم مجلس با دولت مردمی، کلیات لایحه ارتقای امنیت زنان در برابر سو رفتار، امروز و پس از حدود ۱۲ سال به تصویب رسید. وی افزود: نمایندگان مجلس بعد از استماع نظرات موافق و مخالف، با ۱۹۰ رأی موافق، ۴۵ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۶ نماینده حاضر در مجلس با کلیات این لایحه موافقت کردند تا جزئیات را بررسی کنند. خزعلی بیان داشت: نقایص و اشکالات مطرح شده در ارجاع کمیسیونی تکمیل و رفع خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Next Post

بورس؛ امید و تردید!؟

ج آوریل 14 , 2023
بورسنا: بدون وارد‌شدن به‌جزئیات صورت‌های مالی شرکت‌های مختلف، اکثر تحلیلگران بنیادی معتقدند سقفی که شاخص‌کل در سال‌۹۹ زد منطبق بر دلار ۳۳‌هزار ‌تومانی است و با قیمت این روزهای دلار، بازار سرمایه ارزان است و محکوم به شروع یک روند صعودی است.

خبرهای دلخواه شما