سود بانکی ترکیه در سال ۲۰۲۳ اعلام شد/اقتصاد ترکیه در سال ۲۰۲۳ به میزان ۴.۵ درصد رشد کرد

بورسنا: موسسه آمار ترکیه اعلام کرد که اقتصاد ترکیه در سال ۲۰۲۳ معادل ۴.۵ درصد رشد کرده و نرخ رشد تولید ناخالص داخلی این کشور نیز در سه ماهه آخر سال چهار درصد بوده است./سود خالص بخش بانکی ترکیه در سال ۲۰۲۳ به میزان ۲۰.۶ میلیارد دلار اعلام شد.

به گزارش بورسنا به نقل از ایسنا، رشد اقتصادی ترکیه در سال ۲۰۲۳ به ۴.۵ درصد رسید و تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۲۳ رقم ۱.۱۲ تریلیون دلار را ثبت کرد.

موسسه آمار ترکیه اعلام کرد که اقتصاد ترکیه در سال ۲۰۲۳ معادل ۴.۵ درصد رشد کرده و نرخ رشد تولید ناخالص داخلی این کشور نیز در سه ماهه آخر سال چهار درصد بوده است.

تولید ناخالص داخلی با قیمت‌های فعلی در سال ۲۰۲۳ به ۱.۱۲ تریلیون دلار رسید؛ در حالی که تولید ناخالص داخلی سرانه ۱۳هزار و ۱۱۰ دلار بود.

نرخ رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه اول چهار درصد، در سه ماهه دوم ۳.۹ درصد و در سه ماهه سوم ۶.۱ درصد بوده است.

در سال ۲۰۲۲، نرخ رشد ترکیه رقم  ۵.۵ درصد بود.

نظرسنجی کنونی پیش‌بینی کرد که رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه آخر ۳.۹۷ درصد و در کل سال ۴.۴ درصد خواهد بود.

سود بانکی ترکیه در سال ۲۰۲۳ اعلام شد

سود خالص بخش بانکی ترکیه در سال ۲۰۲۳ به میزان ۲۰.۶ میلیارد دلار اعلام شد.

به گزارش ایسنا، مجموع دارایی‌های بخش بانکی ترکیه تا پایان ماه دسامبر به ۸۰۱.۶ میلیارد دلار رسید که ۶۴.۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن افزایش یافته است.

ناظر بانکی ترکیه اعلام کرد که بخش بانکی ترکیه در سال ۲۰۲۳ به میزان  ۶۰۳.۶ میلیارد لیر ترکیه (۲۰.۵۷ میلیارد دلار) سود خالص داشته است.

بر اساس داده‌های آژانس مقررات و نظارت بانکی (BRSA)، سود خالص این بخش در سال ۲۰۲۳ به میزان ۳۹.۸ درصد افزایش ثبت کرده است.

نتایج این گزارش نشان داد که کل دارایی‌های این بخش نسبت به سال قبل ۶۴.۳ درصد افزایش یافته و تا پایان ماه دسامبر به ۲۳.۵۳ تریلیون لیر ترکیه (۸۰۱.۶۶ میلیارد دلار) رسیده است.

وام‌ها که بزرگترین زیرمجموعه دارایی‌ها هستند به میزان ۱۱.۶۷ تریلیون لیر ترکیه (۳۹۷.۷۴ میلیارد دلار) ثبت شدند و در مقایسه با سال قبل ۵۳.۹ درصد افزایش داشتند.

در بخش بدهی‌ها، سپرده‌های نگهداری شده وام‌دهندگان در ترکیه – بزرگترین اقلام بدهی – در مجموع به ۱۴.۸۵ تریلیون لیر ترکیه (۵۰۶.۱۲ میلیارد دلار) رسیده که حدود ۶۷.۶ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

نسبت سرمایه نظارتی این بخش به دارایی‌های موزون شده با ریسک در پایان سال گذشته ۱۸.۸۵ درصد و نسبت وام‌های غیرجاری به کل وام‌های نقدی ۱.۶ درصد بود.

در مجموع ۶۰ وام‌دهنده دولتی/خصوصی/خارجی، ازجمله بانک‌های سپرده، مشارکت و توسعه و سرمایه‌گذاری، از ماه دسامبر فعالیت‌های بانکی ترکیه را انجام دادند. این بخش ۲۰۸ هزار و ۶۲۳ کارمند داشت که از طریق ۱۰۹ هزار و ۴۹ شعبه در ترکیه و خارج از کشور خدمت کرد.

Next Post

مدیرعامل صندوق ضمانت صنایع کوچک:اولین ضمانت نامه" تأمین مالی جمعی" در صندوق صادر شد

ش مارس 2 , 2024
بورسنا : مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک گفت: پس از مذاکرات و پیگیری‌های متوالی، اولین ضمانت نامه تأمین مالی جمعی در صندوق صادر شد. به گزارش بورسنا به نقل از ریال نیوز ، محمدحسین مقیسه درباره صدور اولین ضمانت نامه تأمین مالی جمعی گفت: از آنجا که صنایع […]

خبرهای دلخواه شما

سرخط اخبار