محمد خطیبی: راه بازار نفت ایران هموار می‌شود/ عربستان و ایران نیز هر دو کاندیدای عضویت در بریکس هستند

بورسنا: نماینده سابق ایران در اوپک می‌گوید: افزایش همکاری ایران با عربستان و چین موجب افزایش قدرت ایران در بازار نفت خواهد شد.

به گزارش بورسنا، محمد خطیبی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه افزایش همکاری ایران و عربستان ابعاد مختلفی دارد، یکی از ابعاد این مساله سازمان‌هایی است که ما و عربستان در آن عضو هستیم، ادامه داد: از این طریق سطح همکاری‌ها افزایش می‌یابد، مواضع ما می‌تواند تقویت شود و در مقابل طرف‌ها مواضع محکم‌تری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه بی شک افزایش همکاری ایران و عربستان به عنوان اعضای بزرگ موجب ارتقای سطح کارایی سازمان‌ها می‌شود، گفت: علاوه بر این این موضوع روی مسائل منطقه ای همچون صلح، ثبات و ارتقا نیز تاثیر می‌گذارد و یا بحث همکاری‌های دوجانبه است که در این بخش نیز در زمینه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی می‌تواند موثر باشد.

نماینده سابق ایران در اوپک با بیان اینکه شاهد بهبود روابط سوریه با عربستان هستیم که موضوع خوبی است اما نباید گذشته را فراموش کرد، اظهار کرد: خسارات وارد شده باید جبران شود اگر این اتفاق نیفتد صرف اینکه صحبت‌هایی صورت گیرد کارساز نیست و در عمل هم باید اقداماتی صورت بگیرد، عربستان باید کمک کند تا خسارات سوریه جبران شود.

خطیبی با اشاره به تمایل عربستان برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های ایرانی، گفت: سرمایه‌گذاری‌های متقابل می‌تواند در مستحکم تر شدن روابط کمک کند، بنابر این به نظر می‌رسد بحث سرمایه‌گذاری‌هایی که دوطرف می‌توانند انجام دهند خیلی در مستحکم‌تر شدن روابط کمک کند اما آنچه مسلم است، نمی‌توان گذشته‌ها را فراموش کرد و باید زمینه‌ها و اقدامات عملی نیز صورت بگیرد و امیدواریم عربستان آسیب‌هایی را که در طول این سال‌ها وارد کرده را جبران کند.

وی با اشاره به نقش افزایش همکاری ایران با چین نیز گفت: کشور چین در زمینه روابط سیاسی و ژئوپلیتیک منطقه با قدرت سیاسی و اقتصادی که بدست آورده نقش ایفا می‌کند در حالی که در گذشته اینگونه نبود، ضمن اینکه کشورهای بریکس درحال قدرت گرفتن است، در این بین عربستان و ایران نیز هر دو کاندیدای عضویت در بریکس هستند و چنانچه هر دو عضو بریکس شویم، در کنار چین، روسیه، آفریقای جنوبی و برزیل می‌توانیم ایفای نقش کنیم.

نماینده سابق ایران در اوپک با بیان اینکه این مساله می‌تواند موجب ایجاد نظم در همکاری‌های داخلی شود و ژئوپلیتیک منطقه را تغییر دهد، گفت: متاسفانه در سال‌های گذشته ژئوپلیتیک منطقه با دخالت‌های دولت‌های فرا منطقه‌ای مانند آمریکا بر اساس بی اعتمادی، درگیری و نا امنی شکل گرفت، اکنون این مساله در حال تغییر است و امیدواریم با کم شدن دخالت‌های آمریکا که با افول قدرت این کشور همراه است و همینطور افزایش قدرت کشورهای بریکس و ایفا کردن نقش آن‌ها در ژئوپلیتیک منطقه خاورمیانه شاهد یک دگرگونی در تحولات سیاسی منطقه و بیشتر امنیت منطقه باشیم.

خطیبی ادامه داد: در سایه امنیت خیلی از مشکلات حل خواهد شد، ضمن اینکه باید انتظار داشته باشیم که با فاصله گرفتن اروپا از آمریکا و اینکه اروپا سعی می‌کند نقش مستقلی را ایفا کند تا اینکه وابسته به آمریکا باشد، آمریکا دیگر قدرت گذشته را نداشته تا در منطقه نقش گذشته را ایفا کند، امید این است که منطقه به سمت ثبات و امنیت بیشتر برود و در سایه آن همکاری‌های اقتصادی تقویت شود و ما شاهد ثبات، امنیت و بیشتر فعالیت‌های اقتصادی باشیم.

وی با تاکید بر اینکه همکاری اقتصادی به نفع همه کشورها است، تصریح کرد: در ژئوپلیتیک قبلی که در سایه اختلافات و درگیری‌ها بود، همه ضرر کردند به جز کشورهایی که عامل این شرایط بودند، امیدواریم در شرایط جدید وضعیت تغییر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Next Post

کدام کشور، بزرگ‌ترین اقتصاد خاورمیانه را دارد؟ + جایگاه ایران

ش آوریل 15 , 2023
بورسنا: اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت اقتصاد کشورهای منطقه منا (خاورمیانه و شمال آفریقا) پرداخته و پیش‌بینی‌ها از وضعیت رشد اقتصادی این کشورها در سال جاری میلادی را ارزیابی کرده است.

خبرهای دلخواه شما