استاندار خوزستان:در پرورش ماهی در قفس ناتوان هستیم!/کشورهای همسایه به ویژه عراق بازارهای خوبی برای شیلات ایران است

بورسنا: استاندار خوزستان با اشاره به ناتوانی در پرورش ماهی در قفس، گفت: اداره کل شیلات خوزستان موظف است با کمک گرفتن از نخبگان و سرمایه‌گذاران شیلات و نیز با مشارکت بانک‌ها حرکت جدیدی برای بارآوری و پرورش ماهی و میگو آغاز کند؛ چون در کشورهای همسایه به ویژه عراق بازارهای خوبی برای صادرات شیلات وجود دارد.

به گزارش بورسنا به نقل از حبیب خبر، “علی‌ اکبر حسینی‌ محراب” در نشست ۲۳ اسفندماه ۱۴۰۲ شورای توسعه شیلات استان بازگو کرد: یکی از برتری‌های اصلی استان ما وجود رودخانه‌های بسیار و دسترسی به آب‌های آزاد است. به طور طبیعی شیلات از توانمندی‌های مهم تولید و اقتصاد در استان شمرده می‌شود و ما در این زمینه باید از امکانات خدادادی خود بهترین استفاده را ببریم.

او افزود: ما اشتغال گسترده ای در بخش شیلات داریم و بیشتر از این‌ها باید داشته باشیم. در صادرات شیلات چه پرورش ماهی در قفس دریایی و چه پرورش ماهی در مزارع و پشت سدهایی که برای کشاورزی است و برای آب آشامیدنی نیست ما مجوز را از دولت گرفته‌ایم؛ باید افزایش تولید در شیلات روی دهد.

حسینی محراب بازگوکرد: شوربختانه با وجود همه نخبگانی که در این بخش داریم در پرورش ماهی در قفس ناتوان هستیم و از سیاست‌هایی که از مدیر کل جدید شیلات خواستم پیگیری و اجرایی کند پرورش ماهی در قفس‌های دریایی است. این کار موجب کاهش بسیاری از هزینه‌های پرورش ماهی در مزارع از جمله حذف هزینه‌های تامین خوراک می‌شود.

استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: انتظار داریم در سدهایی که برای کشاورزی است همچنین حاشیه رودخانه‌ها از طریق ایجاد آبگیرها و برکه‌های مختلف کار تولید و پرورش ماهی و میگو توسعه یابد و اگر بتوانیم در مساحت کم به شکل متراکم و در روستاهای مختلف پرورش شیلات داشته باشیم از همه استان‌ها در سطح کشور جلو خواهیم زد و رتبه یک کشور در بخش شیلات را کسب می‌کنیم.

حسینی محراب با اشاره به اینکه سایت‌های پرورش میگو در چوئبده آبادان، هندیجان و در آینده ماهشهر کمک زیادی به صادرات میگو می‌کند، ادامه داد: ما در سال‌های اخیر و امسال کمی در حوزه شیلات غفلت داشتیم و این وظیفه شیلات است که با کمک گرفتن از نخبگان و سرمایه‌گذاران این بخش و با مشارکت بانک‌ها حرکت جدیدی برای تولید ماهی و میگو شروع کند چون در کشورهای همسایه به ویژه عراق بازارهای خوبی برای صادرات شیلات وجود دارد.

استاندار خوزستان در ادامه سخنان خود با اشاره به ضرورت پرورش ماهی “سی بس” در استان گفت: این گونه ماهی در آب‌های شور و یا پساب‌ها پرورش داده می‌شود که از نظر صادراتی ارزش افزوده خوبی دارد.

او اظهار کرد: این گونه ماهی، مشتریان خوبی در کشورهای مورد هدف صادراتی با استان دارد و ارز آوری مناسبی را به دنبال دارد.

حسینی محراب اضافه کرد: به همین دلیل اداره کل شیلات استان باید با همکاری معاونت اقتصادی استانداری زمینه پرورش این ماهی را در استان فراهم کنند.

استاندار خوزستان درباره پرورش ماهی خاویار به عنوان یکی از سودآورترین آبزیان که برای استان صرفه اقتصادی دارد گفت: بخش خصوصی پرورش این گونه ماهی را در استان انجام می‌دهد و صادرات آن به برخی کشورهای آسیایی همچون قفقاز یا ارمنستان در حال انجام است و توسعه بستر پرورش این ماهی در استان بسیار اهمیت دارد.

او ابراز امیدواری کرد: با همت مسوولان وابسته و با کمک بخش خصوصی شاهد رونق در این بخش باشیم.

Next Post

حضور ۴۱ میلیون سهامدار در بورس/ برنامه‌های آینده برای بازار سرمایه

د آوریل 8 , 2024
بورسنا: رئیس سازمان بورس گفت: تا پایان مهر ۱۴۰۲ بیش از ۶۱ میلیون کد سهامداری صادر شده و اکنون از این تعداد حدود ۴۱ میلیون سهامدار در بازار فعال هستند. به گزارش بورسنا، مجید عشقی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به جزییاتی از اقدامات انجام شده از […]

خبرهای دلخواه شما

سرخط اخبار