بازتاب پرتاب ماهواره‌های ایرانی در رسانه‌های جهان

بورسنا: پرتاب سه ماهواره ایرانی بر فراز ماهواره‌بر «سیمرغ»، بازتاب گسترده‌ای را در رسانه‌های جهان به همراه داشته است.

به گزارش بورسنا به نقل از ایسنا، بامداد روز یکشنبه هشتم بهمن ۱۴۰۲، یک ماهواره ایرانی و دو محموله پژوهشی بر فراز ماهواره‌بر «سیمرغ» با موفقیت به فضا پرتاب شدند. ماهواره‌بر سیمرغ که توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ساخته شده است، ماهواره «مهدا» و دو محموله پژوهشی را از پایگاه امام خمینی (ره) با موفقیت در مدار بیضوی با ارتفاع کمینه ۴۵۰ کیلومتر و ارتفاع بیشینه ۱۱۰۰ کیلومتری زمین تزریق کرد.

این پرتاب موفقیت‌آمیز، بازتاب‌هایی را در رسانه‌های جهان به همراه داشت که به شرح آنها می‌پردازیم.

آسوشیتدپرس نوشت: ایران روز یکشنبه اعلام کرد که سه ماهواره را با موفقیت به فضا پرتاب کرده است.

ای‌بی‌سی نیوز نوشت: ایران روز یکشنبه اعلام کرد که سه ماهواره را با موفقیت به همراه یک موشک به فضا پرتاب کرده است. فیلم منتشرشده توسط تلویزیون دولتی ایران، پرتاب موشک سیمرغ را هنگام شب نشان می‌دهند. عباس رسولی گزارشگر تلویزیون دولتی ایران در این فیلم گفت: «غرش سیمرغ در آسمان و فضای بیکران کشورمان طنین‌انداز شد.» تلویزیون دولتی ایران، ماهواره‌های پرتاب‌شده را مهدا، کیهان-۲ و هاتف-۱ نامید و مهدا را یک ماهواره تحقیقاتی توصیف کرد. این در حالی است که کیهان و هاتف به ترتیب نانوماهواره‌هایی هستند که بر موقعیت‌یابی جهانی و ارتباطات تمرکز دارند. عیسی زارع پور، وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران گفت: «مهدا سیگنال‌هایی را به زمین فرستاده است.» این فیلم نشان می‌دهد که موشک پرتاب‌شده در روز یکشنبه، شعار «ما می‌توانیم» را به فارسی روی خود دارد.سیمرغ یک موشک دو مرحله‌ای با سوخت مایع است که ایرانی‌ها آن را برای قرار دادن ماهواره‌ها در مدار پایین زمین طراحی کرده‌اند.

نشنال نیوز نوشت: رسانه‌های دولتی ایران اعلام کردند که این کشور روز یکشنبه سه ماهواره را با موفقیت به فضا پرتاب کرده است. در این گزارش‌ها آمده که یک ماهواره با وزن ۳۲ کیلوگرم و دو نانوماهواره کمتر از ۱۰ کیلوگرم هر کدام به مدار حداقل ۴۵۰ کیلومتری فرستاده شده‌اند که هدف از ارسال دو دستگاه کوچک‌تر، آزمایش کردن ارتباطات باند باریک و فناوری تعیین موقعیت جغرافیایی است. ماهواره بزرگ‌تر که مهدا نام دارد و توسط سازمان فضایی ایران ساخته شده، برای آزمایش کردن دقت ماهواره‌بر سیمرغ در ارسال محموله‌های متعدد به فضاست. خبرگزاری جمهوری اسلامی گزارش داد که سه ماهواره ایرانی برای اولین بار با ماهواره‌بر سیمرغ با موفقیت به فضا پرتاب شدند. ماهواره مهدا و دو نانوماهواره با موفقیت در مدار قرار گرفتند.

فرانس ۲۴ نوشت: ایران روز یکشنبه اعلام کرد که تقریبا یک هفته پس از پرتاب ماهواره تحقیقاتی خود، به طور هم‌زمان سه ماهواره را به مدار زمین پرتاب کرده است. تلویزیون دولتی ایران گزارش داد: «سه ماهواره ایرانی برای اولین بار با موفقیت به مدار زمین پرتاب شدند. این ماهواره‌ها توسط ماهواره‌بر دومرحله‌ای سیمرغ به مدار حداقل ۴۵۰ کیلومتری پرتاب شدند. ماهواره مهدا که حدود ۳۲ کیلوگرم وزن دارد و توسط سازمان فضایی ایران ساخته شده، برای آزمایش کردن زیرسیستم‌های ماهواره‌ای پیشرفته طراحی شده است. دو ماهواره دیگر موسوم به کیهان-۲ و هاتف-۱، هر کدام کمتر از ۱۰ کیلوگرم وزن دارند و هدف آنها آزمایش کردن فناوری موقعیت‌یابی فضایی و ارتباطات باند باریک است.

الجزیره نوشت: رسانه‌های دولتی ایران گزارش دادند که این کشور برای اولین بار با استفاده از موشک حامل خود، سه ماهواره را با موفقیت به فضا پرتاب کرده است. این ماهواره‌ها روز یکشنبه به مدار حداقل ۴۵۰ کیلومتری فرستاده شدند. یک ماهواره با وزن ۳۲ کیلوگرم و دو نانوماهواره کمتر از ۱۰ کیلوگرم با استفاده از موشک ماهواره‌بر سیمرغ پرتاب شدند. رسانه دولتی ایران اعلام کرد که از نانوماهواره‌های کیهان-۲ و هاتف-۱ برای آزمایش کردن ارتباطات باند باریک و فناوری موقعیت‌یابی جغرافیایی استفاده می‌شود.

رویترز نوشت: رسانه‌های دولتی ایران گزارش دادند ایران روز یکشنبه سه ماهواره را برای اولین بار بر فراز موشک ماهواره‌بر سیمرغ که توسط وزارت دفاع ساخته شده، به فضا پرتاب کرده است. یک ماهواره با وزن ۳۲ کیلوگرم و دو نانوماهواره کمتر از ۱۰ کیلوگرم به مدار حداقل ۴۵۰ کیلومتری فرستاده شدند که هدف از پرتاب دو دستگاه کوچک‌تر، آزمایش کردن ارتباطات باند باریک و فناوری موقعیت جغرافیایی بود. ماهواره بزرگ‌تر که مهدا نام دارد و توسط سازمان فضایی ایران ساخته شده، برای آزمایش دقت موشک سیمرغ در ارسال محموله‌های متعدد به فضا پرتاب شده است.

نیویورک پست نوشت: ایران روز یکشنبه اعلام کرد سه ماهواره را با موفقیت به فضا پرتاب کرده است. خبرگزاری دولتی ایرنا اعلام کرد که این پرتاب شاهد استفاده موفقیت آمیز از موشک سیمرغ ایران بوده است.

انتهای پیام

Next Post

برج نوآوری پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی راه اندازس شد

چ ژانویه 31 , 2024
 بورسنا: فاز نخست برج نوآوری پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی در آستانه چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی افتتاح شد.پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی که مجوز تاسیس خود را در ۲۹ خردادماه ۱۳۹۵ از شورای گسترش آموزش عالی دریافت کرده است، هم اکنون دارای ۱۰۰ […]

خبرهای دلخواه شما