راهکار مهار تورم از نگاه چند کارشناس اقتصادی

بورسنا: کارشناسان اقتصادی معتقدند مهار تورم فقط وظیفه بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه نیست و اجرای برخی سیاست‌ها باید متناسب با شرایط تحریمی باشد.

به گزارش بورسنا به نقل از ایرنا، همایش ملی «مسأله تورم در ایران؛ ریشه‌ها، آثار و سیاست‌ها» توسط پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با حضور کارشناسان و اساتید دانشگاه برگزار شد.

در این همایش، سیاست‌های مهار تورم با حضور مرتضی عزتی عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس، محمد قاسمی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و مجید کریمی مدیرکل دفتر مطالعات بازارهای مالی وزارت اقتصاد مورد بررسی قرار گرفت.

محمد قاسمی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در این همایش گفت: گاهی گمان می شود مهار تورم فقط وظیفه بانک مرکزی و دولت است باید دیدگاه خود را تغییر دهیم.

وی افزود: کشورهای نفتی به لحاظ ساختاری با هم متفاوت دارند و سناریوی کنترل تورم برای همه یکسان نیست.

قاسمی تصریح کرد: وابستگی صنعت غذا در ایران به واردات بیشتر از شاخص جهانی است و در نتیجه تولید و قیمت تولید به ارز وابسته است و می توان گفت سبد غذایی وابسته به ارز است و وظیفه وزیر صنعت و کشاورزی است که آن را بهبود دهد.

وی ادامه داد: در ایران همیشه تمایل به واردات بیشتر از تولید است و دولت برای بهبود آن نیازمند است که سیاست ارزی مناسب را اتخاذ کند ‌و تمام موارد به تورم وابسته است.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: بانک مرکزی همواره نرخ ارز را هدف قرار داده نه تاثیر نرخ ارز و این درست نیست.

قاسمی تاکید کرد: باید توجه داشته باشیم در شرایط تورم نیازمند سیاست مالیات متناسب با تورم و سیاست ارزی متناسب با شرایط تحریم هستیم تا قدرت تولید و قدرت خرید مردم را حفظ کنیم.

وی افزود: سالهاست در ایران با رکود تورمی روبه رو هستیم و از دهه ۸۰ با سیاست رکورد تورمی مواجه هستیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی قاسمی اظهار داشت: در زمان طراحی سیاست کنترل مقداری ترازنامه، یک نکته مغفول ماند و آن اینکه دولت و سپرده گذار از آن استفاده می کند و دولت باید کسری بودجه را به سمت نظام بانکی نبرد.

مجید کریمی مدیرکل دفتر مطالعات بازارهای مالی وزارت اقتصاد نیز گفت: دولت نباید با ایجاد بدهی خو بگیرد و بدهی‌ها و پرداخت آن باید زمان‌دار شود و در نتیجه بدهی سررسید دارد.

وی تاکید کرد: کنترل ترازنامه بانک‌ها کار درستی است منتها این سیاست در اقتصاد ما کافی نیست.

مرتضی عزتی عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس نیز گفت: کارشناسان همواره به سیاستگذار انتقاد دارند و نظریات مختلف و متضادی مطرح می‌شود.

وی بیان کرد: اقتصاددانان هنگامی که اظهارنظر می‌کنند گمان می‌کنند سیاستگذاری همچون مقاله نویسی یا خطبه خوانی است و این درست نیست.

عزتی گفت: واقعیت جامعه با فرضیه‌ها متفاوت است و کارشناسان باید به این واقعیت ها در تحلیل‌ها و نظارت خود توجه کنند.

به گفته وی، سیاستگذار به دلیل منافع شخصی خود از مسایل و واقعیت‌های موجود و راهکارهای لازم برای حل مشکلات خودداری می کند.

Next Post

هم اندیشی الزامات قانونی هوش مصنوعی؛اقدامات دولت در تسهیل‌گری قوانین هوش مصنوعی

چ ژانویه 24 , 2024
بورسنا: رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از اقدامات در زمینه تسهیل گری هوش مصنوعی خبر داد و گفت: تدوین قانون در این حوزه نباید ایجاد مانع کند. به گزارش بورسنا به نقل از مهر، براساس اعلام پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سیدمحمد رضوی زاده، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری […]

خبرهای دلخواه شما