ترسی که هر روز بیشتر می‌شود؛ با پیشرفت هوش مصنوعی آیا کابوس «ترمیناتور» به واقعیت می‌پیوندد؟

بورسنا: با توجه به پیشرفت چشمگیر و فزاینده هوش مصنوعی، برخی دانشمندان از احتمال انقراض بشر به دست این فناوری صحبت کرده‌اند اما برخی دیگر معتقدند که بیان چنین ترس‌هایی فقط یک روش تبلیغاتی برای جذب بودجه است و انسان‌ها باید به فکر مشکلات مهم‌تری باشند.

به گزارش بورسنا، اگر هنوز از هوش مصنوعی نترسیده‌اید، شاید بهتر باشد صحبت‌های یک متخصص را بشنوید که معتقد است ۵۰ درصد احتمال دارد هوش مصنوعی، بشریت را از بین ببرد.

«مکس تگمارک»(Max Tegmark)، فیزیکدان و متخصص هوش مصنوعی دانشگاه «ام‌آی‌تی»(MIT)، پیش‌بینی عمیقا نگران‌کننده‌ای را در مورد آینده ما در این سیاره ارائه کرده است. به گفته این استاد دانشگاه، تاریخ نشان داده است که باهوش‌ترین گونه‌های زمین یعنی انسان‌ها، مسئول مرگ گونه‌های کوچک‌تر مانند «دودو»(Dodo) هستند. بنابراین، اگر زمانی هوش مصنوعی از انسان‌ها باهوش‌تر شود، همان سرنوشت در انتظار ما خواهد بود.

علاوه بر این، ما نمی‌دانیم که مرگ ما به دست هوش مصنوعی چه زمانی رخ خواهد داد زیرا گونه‌هایی با هوش کمتر از این فناوری، راهی برای دانستن ندارند. تگمارک گفت: حدود نیمی از سایر گونه‌های روی زمین قبلا توسط انسانها نابود شده‌اند. از آنجا که ما باهوش‌تر بودیم، آنها کنترلی بر این موضوع نداشتند. چیزی که ما اکنون در مورد آن هشدار می‌دهیم، این است که اگر ما انسان‌ها کنترل جامعه خود را به ماشین‌هایی ببازیم که بسیار باهوش‌تر از ما هستند، آن گاه همه چیز می‌تواند به همان اندازه برای ما بد شود.

تگمارک یکی از امضاکنندگان بیانیه‌ای است که به تازگی منتشر شده و در مورد خطر انقراض ناشی از هوش مصنوعی هشدار می‌دهد. این بیانیه که اخیرا توسط «مرکز ایمنی هوش مصنوعی»(Centre for AI Safety) مستقر در سن‌فرانسیسکو منتشر شد و به امضای ده‌ها متخصص از جمله پیشگامان هوش مصنوعی رسید، هشدار داده است که هوش مصنوعی می‌تواند بشریت را از بین ببرد.

مرکز ایمنی هوش مصنوعی، یک سازمان غیرانتفاعی است که هدف کاهش خطرات ناشی از هوش مصنوعی را در مقیاس اجتماعی دنبال می‌کند. در بیانیه این مرکز آمده است: کاهش خطر انقراض ناشی از هوش مصنوعی باید در کنار پرداختن به سایر خطرات اجتماعی مانند بیماری‌های همه‌گیر و جنگ هسته‌ای، یک اولویت جهانی باشد.

برخی از دانشمندان برتر جهان باور دارند که در آینده‌ای نزدیک می‌توان از هوش مصنوعی برای ساخت سلاح‌های خودکار یا ربات‌هایی استفاده کرد که با یا بدون دخالت انسان به کشتار می‌پردازند. حتی یک نرم‌افزار هوش مصنوعی به ظاهر بی‌خطر نیز اگر با دقت کافی برنامه‌ریزی نشود، می‌تواند تصمیماتی بگیرد که برای انسان کشنده هستند.

تگمارک در سال ۲۰۱۸ هشدار داد که انسان‌ها روزی ممکن است برده ماشین‌های هوشمند ساخت خود شوند. او حتی در آن زمان ادعا کرد که برخی از همکارانش ممکن است از انقراض گونه‌ها توسط هوش مصنوعی استقبال کنند و آنها را به عنوان فرزندان طبیعی خود در نظر بگیرند.

وی افزود: یک دیدگاه دیگر، نگه داشتن هوش مصنوعی به شکل یک سگ تحت کنترل انسان است اما ممکن است این نگرانی پیش بیاید که شاید ما انسانها آن قدر باهوش نباشیم که بتوانیم چنین قدرتی را کنترل کنیم.

نترسید، «ترمیناتور» به واقعیت نمی‌پیوندد!

با وجود ادعاهای مطرح‌شده توسط تگمارک، برخی از دانشمندان چنین تهدیدهایی را باور نمی‌کنند. یک استاد «دانشگاه آکسفورد» باور دارد که احتمال وقوع یک سناریوی ناشی از هوش مصنوعی مشابه فیلم «ترمیناتور»(Terminator)، نزدیک به صفر است. «ساندرا واچر»(Sandra Wachter) استاد فناوری و مقررات، نامه‌ مرکز ایمنی هوش مصنوعی را یک شلیک تبلیغاتی نامید.

پروفسور واچر گفت که خطر مطرح‌شده در نامه، یک فانتزی علمی-تخیلی است و آن را با فیلم ترمیناتور مقایسه کرد. وی افزود: خطراتی وجود دارند که جدی هستند اما توجه همه را به خود جلب نمی‌کنند. آنچه در مورد این نامه سرگشاده جدید می‌بینیم، یک فانتزی علمی-تخیلی است که همین حالا توجه را از مشکلات اصلی پیرامون تعصب، تبعیض و اثرات زیست‌محیطی منحرف می‌کند.

واچر ادامه داد: همه بحث بر سر چیزی است که شاید در چند صد سال رخ بدهد یا رخ ندهد. ‌شما نمی‌توانید کار معناداری را در مورد آن انجام دهید زیرا در آینده بسیار دوری است اما تعصب و تبعیض یا تأثیر زیست‌محیطی را می‌توان بررسی کرد. این فقط یک شیرین‌کاری تبلیغاتی است که بودجه را جذب خواهد کرد.

واچر خاطرنشان کرد: آنچه اکنون در مورد فناوری می‌دانیم، این است که احتمال انقراض انسان توسط هوش مصنوعی، نزدیک به صفر خواهد بود. مردم باید نگران چیزهای دیگری باشند.

اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی در فضای مجازی به ‌طور آنلاین منتشر شده‌اند و کاربران، تصاویر جعلی افراد مشهور و سیاستمداران را منتشر می‌کنند. دانشجویان نیز از ChatGPT و سایر مدل‌های یادگیری زبان، برای نوشتن مقاله‌های دانشگاهی استفاده می‌کنند اما هوش مصنوعی می‌تواند کارهای نجات‌دهنده‌ای را مانند ارائه الگوریتم‌های بررسی عکس‌های پزشکی انجام دهد و به پزشکان کمک کند تا بیماری‌هایی مانند سرطان و بیماری‌های قلبی را با دقت و سرعت بیشتری تشخیص دهند. منبع: ایسنا

Next Post

فاطمه طباطبایی: آرزوی امام جامعه ای بر محور اخلاق اسلامی بود

ی ژوئن 4 , 2023
بورسنا: امام سنجه ای به انسان می دهند که آدمی انسانیت خود را با آن بسنجد می گوید و آن «سعادت خواهی برای همه است». برخی ویژگی های مطلوب از دیدگاه امام، «اول: توجه به خود در عین توجه به خداوند، دوم: خودشناسی و معرفت نفس، سوم: داشتن عزت نفس در عین تواضع، چهار: شکوفایی هویت الهی و استقلال فردی در عین زندگی اجتماعی» بود.دکتر فاطمه طباطبایی: آرزوی امام جامعه ای بر محور اخلاق اسلامی بود

خبرهای دلخواه شما