دعوای خودرویی بورس با شورای رقابت؛ سرنوشت عرضه خودرو در بورس همچنان نامعلوم!؟

بورسنا: در حالی طی یک هفته اخیر، موضوع عرضه ۶۰۰ دستگاه دینگیتی در بورس کالا در ۲۹ خرداد دارای چالش‌های “می‌شود؛ نمی‌شودها” بوده که رئیس شورای رقابت طی نامه‌ای به گروه بهمن‌ مبنی بر لغو عرضه و مغایر خواندن آن با دستورالعمل تنظیم بازار اخطار داد که سریعا این اقدام ضدرقابتی و متخلفانه را متوقف کند؛ بنابراین باید منتظر ماند و دید که زور کدام نهاد برای عرضه یا لغو عرضه بیشتر است؟

به گزارش بورسنا به نقل از ایسنا، یکشنبه هفته گذشته بود که اطلاعات عرضه ۶۰۰ دستگاه دیگنیتی پرستیژ در بورس کالای ایران در روز دوشنبه ۲۹ خرداد ماه و پنج شرط خرید آن از بورس اعلام شد.

پس از آن، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار نیز با بیان اینکه با استناد به مفاد آخرین مصوبه شورای عالی بورس و اوراق بهادار در خصوص عرضه خودرو، کمافی السابق پذیرای درخواست‌های عرضه خودرو توسط عرضه‌کنندگان در بورس کالا هستیم، اعلام کرد: با توجه به مذاکرات صورت گرفته با یکی از خودروسازان، عرضه مجدد خودرو سواری در بورس کالا پس از وقفه چند ماهه مجدداً قابل اجراست.

سه روز پس از این اطلاع‌رسانی در روز ۲۴ خرداد ماه، شورای رقابت اعلام کرد: عرضه خودرو از هر طریقی به غیر از سامانه یکپارچه فروش خودرو تخلف است و عرضه خودرو در بورس کالا باید متوقف شود

بورسی‌ها: خودرو در بورس ماندنی است

برخلاف این هشدار شورای رقابت، بلافاصله عضو شورای عالی بورس اعلام کرد: آخرین مصوبه شورای عالی بورس برای عرضه خودرو در بورس کالا همچنان پابرجاست و طبق ماده ۱۸ قانون توسعه ابزارهای مالی، هر کالایی در بورس کالا عرضه می‌شود، از شمول قیمت‌گذاری خارج می‌شود.

در این میان دو هفته پیش، مجید عشقی- رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار- نیز بر این موضوع تاکید کرده بود که هیچ مانعی برای عرضه خودرو در بورس وجود ندارد.

در همان روز (۲۴ خرداد ماه) پس از دو اظهارنظر شورای رقابت و شورای عالی بورس، معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت نیز در نامه‌ای به گروه صنعتی بهمن‌موتور ضمن اشاره به اینکه عرضه‌ خودرو تنها بایستی از مسیر سامانه یکپارچه فروش خودروها باشد، بر لغو عرضه دیگنیتی در بورس کالا تاکید کرد.

شورای رقابت: تخلف کنید، برخورد می‌شود

در نهایت هم رئیس شورا و مرکز ملی رقابت در نامه‌ای خطاب به مدیرعامل گروه صنعتی بهمن‌موتور اخطار داد که عرضه خودرو در بورس اقدامی ضدرقابتی و متخلفانه است و بایستی به‌سرعت متوقف شود.

در نامه سید محمدرضا سیدنورانی آمده است:

” اطلاعیه منتشر شده در بورس کالا در خصوص عرضه خودروی دیگنیتی پرستیز آن شرکت (به شرح پیوست)، مغایر با مفاد دستورالعمل تنظیم بازار خودرو سواری مصوب این شورا در جلسه ۵۴۳ تاریخ ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ است که بر اساس اختیار قانونی شورای رقابت، موضوع بند ۵ ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی تصویب و ابلاغ شده و لازم‌الاجرا است؛ زیرا که بر اساس آن دستورالعمل عرضه خودرو سواری باید از طریق سامانه یکپارچه فروش خودرو و بر مبنای قیمت‌گذاری موضوع آن انجام شود.

لذا تأکید می‌شود هر گونه اقدام بر خلاف مفاد دستورالعمل مذکور، تخلف ضدرقابتی محسوب می‌شود و منجر به پیگرد قانونی از طریق مراجع نظارتی و قضاوتی خواهد شد. بنابراین به آن شرکت اکیداً اخطار می‌شود که شروع به این اقدام ضدرقابتی و متخلفانه را سریعاً متوقف کنند. “

Next Post

تاثیر نفت بر رشد اقتصادی کشور چقدر است؟

د ژوئن 19 , 2023
بورسنا: رشد اقتصادی پارسال با نفت ۴.۸ درصد و بدون نفت ۴.۵ درصد بوده که نشان از افزایش تولید و صادرات نفت و نقش برجسته آن بر رشد اقتصادی در سال ۱۴۰۱ دارد.

خبرهای دلخواه شما